באיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד פסנתר?

הורים המאפשרים חינוך מוסיקלי לילדיהם פותחים בפניהם מסלול שיעשיר את חייהם בתחומים רבים. חינוך מוסיקלי מפתח משמעת, קורדינציה, אינטליגנציה, ומיומנות שמייצרת הנאה גם אצל המבצע וגם אצל המאזין. ע"פ מחקרים אחרונים, ילד בן 6 שקיבל שיעורי נגינה יהיה בעל מוח מפותח יותר ובעל מוטוריקה עדינה טובה יותר מאשר חבריו. כהורים, ודאי תרצו להעניק לילדיכם יתרונות אלו, אבל אולי תהיתם באיזה גיל כדאי להתחיל שיעורי פסנתר.

דבר ראשון, אין גיל מסויים שהוא מושלם לכל הילדים. יש דוגמאות לילדים שהתחילו שיעורי פסנתר בגיל 3, אך זה די נדיר. רבים התחילו ללמוד בגיל 10 או 11 והגיעו להישגים מרשימים. אלו שהתחילו ללמוד בגיל הנעורים מתקשים בדר"כ להשתלב במסלול הלימוד המקובל, אך גם ביניהם יש סיפורי הצלחה רבים. בשורה התחתונה, כל אחד בכל גיל שרוצה ללמוד ומוכן להשקיע, יכול להגיע לרמת נגינה והנאה גבוהה.

מתי זה מוקדם מדי?

מדי פעם אנו רואים סרטונים של ילדים בני 3 שמנגנים מוצרט. אבל זה לא אומר שילד בן 3 שאוהב “לחבוט” בקלידי הפסנתר חייב להירשם לשיעורי פסנתר. לילדים מתחת לגיל 5 שמגלים התעניינות בפסנתר כדאי לתת לחקור וללמוד בקצב שלהם. למידה מסורתית ומסודרת כנראה לא תניב תוצאות רצויות. רמת הקשב והריכוז בגיל זה היא 3 דקות לכל היותר, כך שמרבית מזמן השיעור יתבזבז על נסיונות להפנות את תשומת ליבו של הילד לפסנתר.

במקום זאת, מומלץ לטפח בילד עניין למוסיקה באופן כללי, להשמיע לו ולחשוף אותו למוסיקה כמה שיותר. בנוסף, ניתן להירשם לחוגי טרום כלי או גנים שמשלבים לימודי טרום כלי, ובכך לבנות אצלו מודעות למושגים מוסיקליים כמו קצב וצליל, ולבנות בסיס איתן ללימוד כלי מוסיקלי בשלב מאוחר יותר.

האם הילד שלי מוכן ללמוד פסנתר?

הזמן האידאלי להתחיל ללמוד פסנתר שונה מילד לילד, אבל רוב הילדים מוכנים בין הגילאים חמש לשבע וחצי. מצד שני, לא כל ילד בן חמש מוכן להתחיל ללמוד. אז איך תדעו אם הילד שלכם מוכן? הנה צ'ק ליסט קצר:

 1. גודל היד
  האם הילד שלכם יכול להניח חמש אצבעות על חמש קלידים לבנים סמוכים?
  לחלק מהילדים זה יכול להיות אתגר לא פשוט. לפני שמתחילים שיעורי פסנתר בדקו כי ידי ילדיכם גדולים מספיק לנגינה נוחה על קלידי הפסנתר.
 2. תפקודי אצבעות
  אם תבקשו מהילד להרים ידיים למעלה ולהזיז נניח רק את הקמיצה של יד שמאל, האם הוא מסוגל? לפני שמתחילים ללמוד פסנתר, כדאי שהילד יהיה מסוגל להזיז אצבעות בנפרד ובאופן עצמאי.
  תוכלו להתאמן יחד עם הילד ולעזור לו להיות מוכן לשיעורי פסנתר. הרימו ידיים למעלה, הזיזו כל פעם אצבע אחרת ובקשו מהילד לחקות אתכם.
 3. עניין במוסיקה ורצון ללמוד
  אולי הדבר החשוב ביותר בצ'ק ליסט הזה הוא העניין והרצון של הילד שלכם בלימוד פסנתר. אם המוטיבציה ללמוד באה ממנו, זה יסייע לו להתגבר על מכשולים שיבואו בהמשך הדרך. אם המוטיבציה באה רק ממך, במוקדם או במאוחר זה יגיע למאבק כוחות ביניכם ובין הילד.
באיזה גיל כדאי להתחיל לנגן פסנתר?
מתי כדאי להתחיל ללמוד פסנתר?

שש עד שמונה: הגיל המושלם להתחיל ללמוד פסנתר

גיל שש הוא כנראה הגיל האידאלי להתחיל ללמוד פסנתר. בגיל זה הילד כבר בדר"כ חווה שיטות לימוד של מבוגרים. המוח קולט שפות ובונה הקשרים חדשים בקצב מסחרר. בנוסף, הידיים גמישות וזריזות מספיק כדי להתחיל ללמוד פסנתר.
גם בגילאי 7 ו 8 הקיבולת המנטלית עדיין בשיאה, והיא תאפשר לילד ללמוד יחסית בקלות את שפת המוסיקה המורכבת. חוקרים גילו כי אחרי גיל שמונה יש חלון הזדמנויות ללימוד מוסיקלי שהולך ונסגר. מבחינה מוסיקלית, ילד בן 9 או 10 שהתחיל ללמוד לנגן יכול להתקשות יותר בלימוד לעומת ילד שהתחיל ללמוד כמה שנים מוקדם יותר.

סיבה נוספת לקלות בלימוד בגילאים צעירים היא זמן רב יותר לאימון. ככל שהילד מתבגר, סדר יומו מתמלא במשימות ותחומי עניין רבים יותר. ילד שהתחיל לנגן בגיל 6 והתמיד במשך כמה שנים, סביר להניח שירצה להמשיך לנגן גם אם יש לו הרבה עיסוקים.

מילה על קריאת תוים

דבר אחד שיכול להאט את קצב הלמידה אצל ילדים בני שש היא העובדה שחלקם יתקשו בקריאת תוים בגיל זה. אם המורה משתמש בשיטה המתבססת על קריאת תוים ישר מההתחלה, חלק מהילדים יתקשו כיוון שאין להם בגיל זה ניסיון בקריאה ותרגום של סמלים ואותיות מהדף. במידה והמורה מלמד בשיטה המתבססת על שמיעה, לא תצטרכו לחכות עד שהילד ילמד לקרוא לפני שתרשמו אותו לשיעורי פסנתר. בשלב מאוחר יותר כאשר הוא מוכן יותר, הוא יחשף לקריאה וכתיבה של מוסיקה. ילדים בגילאים 7-8 שכבר יודעים לקרוא ושלמדו בעזרת שיטה המבוססת על קריאת תוים, יגיעו להישגים טובים יותר. השיטה שלי מתבססת על גישה שדוגלת בלימוד דרך שמיעה מוסיקלית ופחות תלוייה בקריאה.

מתי זה מאוחר מדי?

אף פעם! לחלק מהילדים שיתחילו ללמוד בגיל שמונה יהיה יתרון, בייחוד אם מידת ההתעניינות והבגרות שלהם גבוהה. ילד בוגר שהינו רציני לגבי לימוד פסנתר ומשקיע זמן ומאמצים באימון ובתרגול יוכל להתקדם מהר ולפעמים מהר יותר מילד צעיר יותר ופחות מחוייב.

באופן כללי, ככל שהילד מתבגר היכולת הפיזית והמנטלית שלו פוחתת, אך מצד שני כוח הרצון, הסיבולת, ויכולת הריכוז תעלה. ראיתי המון דוגמאות לילדים שהתחילו ללמוד פסנתר בגיל בוגר שהגיעו לתוצאות יוצאות מן הכלל בזמן קצר.

להתחיל ללמוד פסנתר בגיל מבוגר

אם אתם בגיל מבוגר ואין לכם שום רקע מוסיקלי, זו לא סיבה לא להתחיל ללמוד לנגן פסנתר. אנשים לא לומדים פסנתר רק כדי להפוך לפסנתרנים מקצועיים. לא משנה מתי אתם מתחילים, תמיד תהיה לכם את ההנאה שבנגינה, בנוסף לכל היתרונות המנטליים, הפיזיים, והרגשיים שנלווים לכך. אנשים מתחילים היום לנגן בגיל 60, 70, 80 ומעבר לכך. המוח שלנו יוצר הקשרים חדשים בכל גיל. תמיד תוכלו ללמוד מיומנויות חדשות.

לאלה שמתחילים ללמוד בשלב מאוחר בחיים, לימוד פסנתר עשוי לדרוש סבלנות רבה יותר. אנשים בוגרים בדר"כ רגילים להיות טובים במה שהם עושים. הם שולטים היטב בשפת הדיבור, הם יודעים מתמטיקה, ללכת, לרוץ, לרקוד, לרכב על אופניים, לעשות ספורט, ועוד הרבה דברים שילדים עדיין לומדים. לילדים צעירים לא אכפת להישמע מוזר בפסנתר, כי הם עדיין לומדים הכל! אם אתם בוגרים מתחילים, יכול להיות שתרגישו מתוסכלים בהתחלה ותרצו לוותר. אולי תרגישו שיותר קל להיצמד ליכולות שאתם כבר שולטים בהם. במקרה כזה, תזכרו, אתם עושים את זה כי אתם רוצים! אל תוותרו. תהיו סבלנים עם עצמכם. תחזרו להיות ילדים. תפנו לעצמכם 20 דקות ביום ותהנו מתהליך הלמידה של משהו חדש לחלוטין. אם תפנו לעצמכם 30 או 40 דקות ביום, קצב ההתקדמות שלכם יהיה מהיר יותר.

מהו הגיל הטוב ביותר להתחיל ללמוד פסנתר?

אז מהו הגיל המושלם להתחיל שיעורי פסנתר? עבור ילד עם כל הנתונים הנדרשים כגון גודל ידיים, גמישות וזריזות אצבעות, רצון ונכונות ללמוד, התשובה היא מוקדם ככל האפשר! נצלו את ההזדמנות והנחילו בילדיכם חינוך מוסיקלי בזמן האידאלי. במידה והשנים הטובות חלפו זה מכבר, לעולם לא מאוחר מדי ללמוד פסנתר כל עוד יש רצון וחשק. לימוד מוסיקלי טוב לגוף ולנפש, ומסב הנאה גדולה בכל גיל.