כמה זמן לוקח ללמוד פסנתר?

הרבה אנשים שואלים אותי כמה זמן לוקח ללמוד לנגן פסנתר. יש כאלה שהיו רוצים לדעת כמה זמן יקח להם ללמוד שיר מסוים. יש כאלו שרק התחילו לקחת שיעורי פסנתר ורוצים לדעת מתי כל ה"תהליך" יסתיים. ויש כאלו שמעוניינים לדעת מתי יוכלו ללוות את עצמם או לנגן בהרכב. התשובה האמיתית לשאלה "כמה זמן לוקח ללמוד פסנתר?" היא: זה תלוי!
בואו נבחן את האפשרויות.

לאיזה רמת נגינה הינך רוצה להגיע?

דבר ראשון, כמות הזמן הנדרשת ללימוד פסנתר תלוייה ברמת הנגינה אליה הינך שואף להגיע. אדם ללא ניסיון או רקע מוסיקלי יכול ללמוד לנגן מנגינה קצרה תוך דקות. לדוגמא, את השיר "לכובע שלי 3 פינות" כל אחד יכול ללמוד לנגן כמעט באופן מיידי, גם אם אין לו שום ידע מוסיקלי. מצד שני, בוא נניח שהמטרה שלך היא להפוך להיות פסנתרן קונצרטים בינלאומי, ולבצע יצירות מורכבות כמו הקונצ'רטו לפסנתר מס' 3 של רחמנינוב. במקרה כזה, יש לקחת בחשבון מינימום 10-15 שנים של אימונים מרוכזים עם הדרכה צמודה של מורה מיומן, ושעות של אימונים בכל יום.

רוב האנשים שרוצים ללמוד פסנתר מכוונים לאיפשהו באמצע. לא משנה לאיזה רמה ברצונך להגיע, ההתקדמות שלך תלוייה במידת החריצות שלך ובאפקטיביות של האימון שלך. בין הגורמים הנוספים הם המורה, מידת המוטיבציה, וקצב הלמידה שלך. דבר נוסף שחשוב להתייחס אליו הוא ניהול זמן מול הצבת מטרות. אם תציב לעצמך מטרה לנגן ברמה של פסנתרן מקצועי, ותשאל את עצמך כמה זמן יקח לך להגשים מטרה זו, סביר להניח שהתשובה תהיה בין שנתיים לחמש שנים. הסיכוי שתעמוד במטרה זו, ותקדיש את השנים הבאות למטרה זו שואף לאפס. לעומת זאת, אם תציב לעצמך מטרה לסיים ללמוד קטע מסויים, ותגביל את עצמך לשעתיים נגינה, יש סיכוי גבוה מאד שתעמוד באתגר. הסיבה לכך היא שברגע שאנו מציבים לעצמנו מטרות גדולות ובלתי מושגות, אין לנו מושג מאיפה להתחיל, ובמקום להתחיל לפעול אנו קופאים ולא עושים דבר. בניגוד לכך, מטרות "קטנות" וקונקרטיות נתפסות כמשהו מושג, ולכן קל לנו יותר לפעול על מנת להשיג אותן. יש אימרה שאני מאד אוהב שאומרת "אל תבנה קיר שלם, תבנה לבנה אחת".

ולסיום, התשובה הבאמת אמיתית ל"כמה זמן לוקח ללמוד פסנתר?" היא שזה אף פעם לא נגמר. אני אולי נחשב ל"פסנתרן מקצועי" אבל אף פעם לא הפסקתי ללמוד, ואני גם לא רוצה להפסיק ללמוד. זה כל הקסם במוסיקה. תמיד יש מה ללמוד, ותמיד יש לאן להתפתח. כשמגיעים לרמה מסויימת, השאלה "כמה זמן לוקח ללמוד פסנתר?" מתחלפת בשאלה "איזה נושא חדש אלמד היום?"