מדוע כדאי ללמוד פסנתר

היתרונות ללימוד נגינה באופן כללי ובפרט לימוד פסנתר, הוכחו מחקרית ומדעית. כך שאם חשבתם לעצמכם "למה להשקיע בלימודי פסנתר, הרי במילא לא אהיה פסנתרן קונצרטים" המשיכו לקרוא. מסתבר שהיתרונות הגלומים בלימוד נגינה על פסנתר משתרעים על פני מגוון תחומי החיים ותהיה להם השפעה נרחבת, גם אם לא תהפכו לפסנתרנים מקצועיים. קחו למשל את אלברט איינשטיין, שהיה פסנתרן חובב, וטען שהוא גילה את תורת היחסות באמצעות אינטואיציה, שמה שעמד מאחוריה היא תפיסה מוסיקלית.

להלן כמה מהיתרונות המרכזיים שבזכותן כדאי לכם ללמוד לנגן פסנתר.

בגילאים צעירים, לימוד פסנתר מפתח את הכישורים המילוליים, משפר את רמת האינטליגנציה, עוזר להבנת מקצועות ריאליים כמו מתמטיקה, משפר את הקואורדינציה, ומעלה את רמת הביטחון העצמי. כך שאם ברצונכם לצייד את ילדכם בכלים פרקטיים ולהכין אותם כראוי לאתגרי החיים, לימוד פסנתר היא בהחלט דרך מצויינת לעשות זאת.

יתרון נוסף בלימוד פסנתר הינו בתחום החברתי. מסתבר שלנגינה יש סגולות ייחודיות ויכולת אמיתית להגדיל את המעגל החברתי שלכם, מאחר וזה מאפשר לכם להכיר יותר אנשים מאשר בנסיבות רגילות. בגילאים צעירים, יש לכך השפעה מכרעת בפיתוח יכולות חברתיות. ילדים שלקחו חלק בקבוצה מוסיקלית קיבלו מיומנויות חשובות לחיי היום יום, כדוגמת עבודת צוות, קבלת האחר, קבלת אחריות, משמעת עצמית ועוד.

לחשוב מחוץ לקופסא

אנו יצורים סקרנים ויצירתיים מטבענו, אך תכונות אלו הולכות ונשחקות עם הזמן אם לא מטפחים אותן. חיי השגרה והרגלים קבועים מקבעים את המחשבה שלנו ולא מאתגרים באופן מספק את מוחינו. השכלה מוסיקלית ויכולת נגינה מטפחת את היצירתיות הטבועה בנו. מאחר ונגינה בפסנתר מצריכה מאיתנו יכולת קוגניטיבית, מוטורית, ורגשית, רוב חלקי המוח נכנסים לפעולה, דבר המגביר את הצד היצירתי שבנו ו"מאלץ" אותנו לחשוב מחוץ לקופסא. בנוסף, נגינה בפסנתר מפעילה את שני צידי המוח, מדרבנת לדפוסי חשיבה חדשים, ומייעלת את הזיכרון שלכם.

גם לימוד פסנתר בגילאים מבוגרים טומן בחובו יתרונות גדולים. למרות שמומלץ להתחיל לנגן פסנתר מוקדם ככל האפשר, בשנים האחרונות הפך לימוד פסנתר בגיל מבוגר לטרנד עולמי. הסיבה שמומלץ להתחיל לנגן בגיל צעיר היא שמוסיקה היא שפה, עם אותיות, משפטים, חוקים, ותחביר. כמו כל שפה, גם שפת המוסיקה נטמעת באופן יעיל יותר בגיל צעיר. אך היתרונות לנגינה בגיל מבוגר ברורים ואף מוכחים מדעית. הנגינה מעכבת זיקנה, מונעת מחלות פיזיות ונפשיות כגון אפילפסיה, דיכאון, ואלצהיימר. ומעל הכל, זה פשוט כיף!