מדריך: איך לבחור פסנתר או מקלדת לתלמיד מתחיל

תלמיד מתחיל צריך שיהיה לו כלי נגינה טוב. תחשבו על זה, אם הייתם שולחים את ילדיכם ללמוד לשחק כדורגל, האם הייתם שולחים אותו עם זוג נעליים מרופטות? נעליים, ברור! מצד שני, האם ילדיכם צריך נעלי כדורגל מקצועיות שעומדות בסטנדרטים המחמירים של פיפ"א? כנראה שלא ביום הראשון.

השאיפה שלנו כתלמידים מתחילים היא לאזן בין כלי נגינה סביר שינעים את אוזנינו ויגרום לנו לרצות לנגן, לבין תקציב. על מנת לעזור לכם להחליט איך לבחור פסנתר או מקלדת, בואו נדבר על האפשרויות העומדות לרשותכם.

סוגי המקלדות

ישנן 3 קטגוריות מרכזיות של מקלדות. הגדולה והיקרה, וגם המומלצת ביותר הינה פסנתר אקוסטי. ישנם גם פסנתרים דיגיטליים טובים, קטנים יותר בגודל, פחות יקרים, אשר מחקים באופן סביר את הצליל וההרגשה של פסנתר אקוסטי. הקטגוריה השלישית – אורגנים ומקלדות אלקטרוניות, הינה האפשרות הזולה ביותר, אך כלים אלה עשויים שלא לכלול תגובת מגע מספקת (בדומה למנגנון הפטישי של פסנתר אקוסטי) או שלא לכלול את כל קלידי הפסנתר, מה שעשוי להגביל את מגוון היצירות שניתן לבצע עליהם.

פסנתרים אקוסטיים

האפשרות הטובה ביותר.

פסנתר אקוסטי איכותי שמפיק צליל ממיתרים אמיתיים ועץ אמיתי, יעניק רמת תגובה ומגוון של דינמיקות וצבעים  ששום פסנתר דיגיטלי, טוב ככל שיהיה, לא יוכל להשתוות אליה. ככל שלתלמיד תהיה גישה בשלב מוקדם יותר לחוות נגינה על פסנתר אקוסטי, כך עדיף. זוהי אפשרות לא זולה. המחיר לפסנתר אקוסטי "עומד" נע בין 10,000₪ ל 30,000₪.

המחיר לפסנתר כנף או בייבי כנף הינו בין 25,000₪ ל 50,000₪ ויותר. אנו ממליצים על Yamaha U1 כעל הפסנתר המועדף לתלמידים מתחילים, אך ישנם חברות טובות נוספות כמו Kawai, Seiler, Bluthner, Hoffman ועוד. לא בטוחים לגבי רכישת פסנתר? בחלק מחנויות כלי הנגינה יש אפשרות לשכור פסנתרים. במידה ויש לכם כבר פסנתר, או שהינכם מתכוונים לרכוש או לשכור פסנתר, וודאו כי הפסנתר מכוון והקלידים במצב תקין. פסנתר אקוסטי במצב רעוע יגרום לכם לתסכול ויעכב את התקדמותכם.

פסנתרים דיגיטליים

למרות שלא ניתן לחקות במדוייק פסנתר אקוסטי, פסנתר דיגיטלי זו דרך נהדרת להתחיל ללמוד לנגן ולטבול את הרגל במים.

פסנתרים דיגיטליים מתוכננים להישמע ולהרגיש ככל שניתן לפסנתרים אקוסטיים. הקלידים שקולים על מנת לספק את ההתנגדות המתאימה למגע, והם רגישים למהירות וללחץ שאנו מפעילים כדי לתת מגוון רחב של דינמיקות (צליל חזק וחלש). הם בדר"כ כוללים מארז שמקנה להם צורה של "רהיט", הם קטנים יותר ופחות יקרים מפסנתר אקוסטי. טווח המחירים נע בין 2,000₪ ל 10,000₪.

אנו ממליצים על Yamaha Arius series ועל Casio Privia series.

אורגנים ומקלדות אלקטרוניות

אורגנים ומקלדות אלקטרוניות הינם הדרך הזולה ביותר להתחיל, אך למידת פסנתר על מקלדת ללא קלידים שקולים או ללא כל קלידי הפסנתר היא לא אפשרות אידאלית ואף עלולה לרפות את ידיכם ולייאש. אנו ממליצים במקרה כזה לשדרג לפסנתר דיגיטלי בהזדמנות הראשונה.

אם אתם לא מוכנים כרגע להוציא מאות או אלפי שקלים על כלי נגינה, תוכלו להתחיל את המסע המוסיקלי שלכם עם אורגן או מקלדת אלקטרונית. מקלדות אלקטרוניות באות במגוון גדלים ומחירים. בנוסף לניסיון לחקות פסנתר אמיתי, רבים מהמקלדות מתוכננות לשמש כמעיין מיני-סינטיסייזר, וכוללות צלילים של כלים שונים ואף מקצבים שהוקלטו מראש. בתור תלמידים מתחילים, מה שחשוב לכם זה מספר הקלידים והאם מדובר בקלידים שקולים.

זכרו שלמידה על מקלדת בעלת 88 קלידים שקולים מהווה יתרון גדול לתלמיד. קלידים שקולים עוזרים לחיזוק האצבעות ומאפשרים לתלמיד להתקדם ביתר קלות. מרבית המקלדות האלקטרוניות אינן כוללות קלידים שקולים.

במידה ומקלדת בעלת 88 קלידים שקולים אינה בהישג ידיכם, אנו ממליצים לבחור מקלדת בעלת לפחות 61 קלידים על מנת לבצע את כל התרגילים בשיעורים שלנו. טווח המחירים נע בין 500₪ ל 1,500₪.

אנו ממליצים על Yamaha PSR Series או Casio CTK Series.

לימוד מהנה,

אריק נייסברג

טבלת השוואה בין פסנתרים למקלדות

  פסנתר כנף פסנתר עומד פסנתר דיגיטלי מקלדת אלקטרונית
כמה זה עולה? 25,000₪ – 50,000₪ + 10,000₪ – 30,000₪ 2,000₪ – 10,000₪ 500₪ – 1,500₪
כמה מקום זה תופס? 1.5 מ' רוחב, 1.5 – 2.5 מ' אורך. 1.5 מ' רוחב קיר. 1 – 1.5 מ' לעומק החדר כאשר בשימוש. 1.5 מ' רוחב קיר. 0.5 – 1 מ' לעומק החדר כאשר בשימוש. דומה לפסנתר דיגיטלי בעל 88 קלידים.
כמה חזק הצליל? צליל חזק. הצליל יוחלש בעת סגירת הכנף. צליל חזק יחסית. נע בין חזק לשקט (ניתן להשתמש באוזניות) נע בין חזק לשקט (ניתן להשתמש באוזניות)
כמה עולה לתחזק? בין 300₪ ל 600₪ לשנה עבור כיוון. בין 300₪ ל 600₪ לשנה עבור כיוון. ללא. ללא.
כמה זמן זה יחזיק? 30 – 50 שנה (במידה ותוחזק כהלכה) 20 – 30 שנה (במידה ותוחזק כהלכה) 5 – 10 שנים. 3 – 5 שנים.
כמה קל להזיז ממקום למקום? קשה מאד. קשה. קל.  קל מאד.
איפה אפשר לקנות? חנות פסנתרים. חנות פסנתרים. חנות פסנתרים, חנות כלי נגינה, להזמין באינטרנט. חנות פסנתרים, חנות כלי נגינה, להזמין באינטרנט.
האם ניתן להשכיר? כן. כן. כן. כן.
חברות מומלצות Steinway, Bechtein, Yamaha Yamaha, Kawai, Seiler, Hoffman Yamaha, Kawai, Roland, Casio Yamaha, Kawai, Roland, Casio