שיעורי פסנתר לילדים: כך תעניקו יתרון לא הוגן לילדיכם

שיעורי פסנתר לילדים

כולנו שמענו כי שיעורי פסנתר עשויים להפוך את ילדיכם לחכמים יותר. אך האם זה באמת נכון? בשנים האחרונות הראיות לכך הולכות ומצטברות, והיום מדובר בקביעה חד משמעית. שני מחקרים שבוצעו לאחרונה מצביעים על כך שלימוד פסנתר משפר את יכולת המוח לזכור ולעבד מידע, ולזהות דיבור אפילו מתוך רעשי רקע.

במחקר הראשון, שבוצע בביה"ח לילדים בבוסטון, ילדים בעלי השכלה מוסיקלית זוהו כבעלי קיבולת גבוהה יותר של זיכרון פעיל, נמצאו מסוגלים לעבד מידע במהירות גבוהה יותר, וניחנו בכישורי שפה טובים יותר. מדובר ב"תכונות מנהליות" של המוח אשר הינן קריטיות בתהליכי קבלת החלטות ולמידה.

מחקר נוסף של אוניברסיטת נורת'ווסטרן בדק את יכולתם של ילדים לזהות ולהגיב לדיבור מתוך רעשי רקע. הם גילו שילדים עם מעל 4 שנים של אימון ושיעורי פסנתר היו בעלי תגובה מהירה יותר, גם אם הם הפסיקו לנגן בשלב מסוים.

היתרונות בלימוד שיעורי פסנתר לילדים ידועים כבר זמן רב. המיומנות הנדרשת בנגינה בפסנתר מצריכה לשלב גוף ונפש, ולגרום להם לעבוד יחד בצורה הרמונית על מנת להשיג את התוצאה הרצויה. המוסיקה מרחיבה את הזיכרון באמצעות צלילים וסימנים הנקשרים יחד ויוצרים היגיון בעל יופי אינסופי. אתגרו את ילדיכם עם קסם המוסיקה, וציידו אותם עם יתרונות מוחשיים. לא רק ביכולת ליצור מוסיקה, אלא גם בחוזק מנטלי שישפיע על שלל היבטים בחייהם.

שיעורי פסנתר: השקעה בטוחה בכושר המנטלי של ילדיכם

לפני עשור או שניים היה שגעון עולמי סביב תופעה שנקראת "אפקט מוצרט". הרעיון היה שאם תשמיעו לילדיכם יצירות של מוצרט, תוכלו לשפר אצלם את הפעילות המוחית ואף להגדיל את מנת ה IQ!

האם מוסיקה תהפוך את ילדיכם לחכמים יותר?

ובכן, המחקרים האחרונים מראים שעל מנת לייצר השפעה חיובית ברת קיימא על המוח, הקשבה פסיבית למוסיקה אינה מספיקה. עליהם לנגן מוסיקה באופן אקטיבי. חוקרים גילו כי נגינה פעילה משנה את המוח באופן חיובי וייחודי. לדוגמא, ישנו מחקר ידוע שנעשה על 144 ילדים בני שש. חלק מהילדים למדו שיעורי פסנתר, חלקם שיעורי דרמה, וחלקם לא למדו כלל. הילדים שקיבלו שיעורי פסנתר השיגו ציונים גבוהים יותר במבחני IQ. ישנם מחקרים רבים נוספים התומכים בתוצאות דומות.

לימודי פסנתר לילדים

כיצד שיעורי פסנתר משפיעים על המוח

אספנו את המחקרים האחרונים שעוסקים בשאלה כיצד נגינה פעילה משפיעה על המוח, וקיבצנו עבורכם את המסקנות המרכזיות והמעניינות ביותר.

  • לימוד מוסיקלי משנה את המוח ומשפר ביצועים אקדמיים נרחבים. הממצאים מראים כי גם עבור ילד שלא יהפוך להיות פסנתרן דגול, שיעורי נגינה ואימון בפסנתר הינם השקעה בטוחה בעתידו ובכושרו המנטלי.
  • "לאנשים המקבלים הדרכה מוסיקלית, ישנן ראיות כי המוסיקה משנה את מוחם באופן חיובי וקבוע", כך אומר לאורל טריינור, פרופסור לפסיכולוגיה, מדעי המוח והתנהגות, וראש מעבדת פיתוח שמיעה באוניברסיטת מקמאסטר בטורונטו.
  • קבוצה של חוקרים בבוסטון ערכו בדיקות MRI ומבחני מיומנויות קוגניטיביות ל 31 ילדים בכיתה א', על מנת לאמוד אפקט של אימון בפסנתר במשך כ 15 חודשים. בהשוואה לילדים שלמדו מוסיקה דרך לימוד קבוצתי, מוחם של הילדים שלמדו שיעורי פסנתר באופן אינטנסיבי, אחד על אחד, היה מפותח יותר באופן משמעותי ובאזורים נרחבים ביותר במוח. בנוסף, הם השיגו תוצאות טובות יותר במבחנים של מוטוריקה עדינה ובמיומנויות נוספות הקשורות למוסיקה.
  • קבוצת חוקרים בחרה ילדים באופן אקראי ושלחה אותם ללמוד פסנתר בשיטת "סוזוקי". פעילות מוחם וקצב תגובתם הצביעה על בגרות מנטלית גבוהה בשנתיים עד שלוש שנים בממוצע מילדים שלא למדו שיעורי פסנתר.

לסיכום, חינוך מוסיקלי באופן כללי ושיעורי פסנתר בפרט, יעניקו לילדיכם יתרון ברור, ישפר את תפקוד מוחם ויחזק את כושרם וחוסנם המנטלי. אלה עובדות מגובות על ידי מחקרים ומבחנים שהוכיחו מעל לכל ספק – שיעורי פסנתר משפרים את ביצועיו של המוח, מחזקים את הזיכרון, ותורמים תרומה יקרה מפז בתחומים רבים של החיים, גם כאלה שלא קשורים למוסיקה.

במקביל לשיפור הפעילות המוחית, ודיווחים על גידול במנת ה IQ כתוצאה משיעורי פסנתר, הוכח כי על מנת להשיג תוצאות אמיתיות, יש לוודא כי נעשית פעילות מוסיקלית אקטיבית, דהיינו – נגינה, תרגול, ואימון. האזנה פסיבית למוסיקה אינה משיגה את התוצאות יוצאות הדופן הללו. השיפור בתפקוד המוחי נוצר כאשר מתרחש חיבור בין המוסיקה המופשטת לבין היישום הפיזי שלה על ידי הפעלת מיומנויות מורכבות ועדינות, התורמות בתורן לשיפור במוטוריקה עדינה, ובתחומים רבים אחרים. מסיבה זו, רצוי להתחיל ללמוד לנגן בגיל צעיר ככל האפשר.

בעולם ההישגי שלנו, כל דבר נבחן על פי מבחן התוצאה. אך כשמדובר בהשכלה מוסיקלית ובשיעורי פסנתר בפרט, תהיה זו טעות לחשוב במונחים כאלו. גם אם ילדיכם לא נועד להיות פסנתרן קונצרטים, שיעורי פסנתר יעניקו לו יתרון יחסי ניכר בשלל תחומים לעומת ילדים ללא השכלה מוסיקלית. התייחסו לזה כמו השקעה לטווח ארוך, שתניב תשואה באין ספור נקודות לאורך מסלול חיי ילדיכם.

מעבר לכך, זו המתנה הכי גדולה שתעניקו לילדיכם, והם יודו לכם עליה לנצח.